Zaparcia w ciąży: 10 sposobów na zatwardzenie w ciąży

Zaparcia w ciąży dokuczają ponad połowie przyszłych mam, a potrafią mocno dać się we znaki. Możesz się uporać z zaparciami w ciąży, ale musisz być konsekwentna i zastosować kilka metod walki naraz. Zobacz, co robić, by pożegnać się z zatwardzeniem w ciąży.

Problem zaparć w ciąży występuje wtedy, gdy wypróżnienia są rzadkie (mniej niż trzy razy w tygodniu) i trudne: stolec ma gęstą konsystencję, trudno się go pozbyć z jelit, jest to nieprzyjemne, a często bolesne. Choć główną przyczyną zaparć w ciąży jest wysoki poziom progesteronu i ucisk macicy na jelita, to sprzyja im również niewłaściwy sposób odżywiania. I jeśli masz problem z zatwardzeniem, przede wszystkim będziesz musiała skupić się na zmodyfikowniu swojej diety. Jest kilka zasad ogólnych, których trzeba przestrzegać, a także kilka konkretnych produktów o sprawdzonym działaniu przeciwzaparciowym – wszystkie je wymieniamy z dokładnym opisem, co robić, by metoda była skuteczna. Oprócz tego warto też czasami wspomóc się środkami z apteki, ale nie wszystkie są w ciąży bezpieczne i polecane – czytaj więc uważnie, które z nich możesz teraz stosować. Aby kampania przeciwko zatwardzeniom była skuteczna, warto zastosować kilka metod jednocześnie. Jeśli będziesz konsekwentna w tych działaniach, na pewno doczekasz się nagrody. Oto sposoby na łatwiejsze i częstsze wypróżnienia.

>> Dieta na mdłości w ciąży. Co jeść, żeby zwalczyć nudności?
1. Sposoby na zaparcia w ciąży: błonnik w codziennej diecie

Swój codzienny jadłospis powinnaś wzbogacić w produkty będące źródłem błonnika. Jest on nazywany „miotłą przewodu pokarmowego”, bo skutecznie usuwa z niego resztki pokarmowe. Błonnik, przechodząc przez jelita, wchłania wodę, dzięki czemu rozluźnia stolec i ułatwia wypróżnianie. Dietetycy zalecają, by w ciągu dnia dostarczać organizmowi 30–40 g błonnika. Najlepszym jego źródłem są otręby zbożowe (w 100 g są aż 42 g błonnika). Otręby można spożywać nawet 2–3 razy dziennie, dodając je do sałatek i koktajli. Ziemniaki zastąp kaszą gryczaną lub razowym makaronem, a zamiast białego ryżu sięgnij po brązowy lub dziki. Dużo błonnika zawierają również warzywa i owoce (surowe lub suszone). Najbogatsze źródła to: karczochy, zielona sałata, kwaszona kapusta, buraki, pomidory, a z owoców – suszone: śliwki, figi, daktyle i morele oraz świeże: jeżyny, maliny, porzeczki, jabłka.

Źródła błonnika:

suszone jabłka: 100 g – 10,3g
czarne porzeczki: 100 g – 7,9 g
maliny: 100 g – 6,7 g
groszek zielony: 100 g – 6 g
bób: 100 g – 5,8 g
bułki grahamki: 1 szt. (90 g) – 4,9 g
suszone figi: 1 szt. (35 g) – 4,5 g
otręby pszenne: 1 łyżka (10 g) – 4,2 g
grejpfrut: 1 szt. (300 g) – 3,6 g
fasola szparagowa: 100 g – 3,9 g
migdały: garść (30 g) – 3,9 g
orzechy laskowe: garść (30 g) – 2,7 g
płatki owsiane: 30 g – 2 g
kapusta włoska: 100 g – 2,6 g
orzechy arachidowe: garść (30 g) – 2,2 g
rodzynki: garść (30 g) – 2 g
orzechy włoskie: garść (30 g) – 2 g
chleb graham: 1 kromka (33 g) – 1,7 g
śliwki suszone: 1 szt. (15 g) – 1,6 g
suszone morele: 1 szt. (10 g) – 1 g

>> 4 rzeczy, które powinnaś wiedzieć na temat błonnika w ciąży
2. Kuracja śliwkowa na zatwardzenie w ciąży

Wieczorem zalej 5– 6 suszonych śliwek szklanką gorącej wody i pozostaw na noc. Rano wypij wodę i zjedz namoczone śliwki, a dopiero po 20 –30 minutach zjedz śniadanie. Powtarzaj ten „zabieg” codziennie – kuracja powinna trwać ok. miesiąca. Zamiast wodą śliwki można również zalać kubeczkiem kefiru – i całość zjeść nazajutrz rano.

One comment on “Zaparcia w ciąży: 10 sposobów na zatwardzenie w ciąży
  1. Na mnie praktycznie żaden z tych naturalnych, sposobów nie działa, a już na pewno nie tak skutecznie, szybko i bezboleśnie dicopeg 10g, zamiast się męczyć wolę wypić saszetkę i po problemie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>