Zaparcia u niemowląt

Problemy z nieregularnym i utrudnionym oddawaniem stolca mogą pojawić się w każdym wieku. Również najmłodsi (niemowlaki) mogą cierpieć na tego typu problemy. W przypadku niemowlaków rytm defekacji może być różny i prawidłowo może wynosić od 1 do 10 wypróżnień dziennie w przypadku karmienia piersią. W przypadku karmienia mlekiem modyfikowanym częstotliwość wypróżnień jest mniejsza.
Jak rozpoznać zaparcia u najmłodszych?
Płaczący niemowlak

Zaparcia u najmłodszych można rozpoznać między innymi po płaczu.

W przypadku najmłodszych pociech rodzice mogą rozpoznać zaparcia po płaczu dziecka, niepokoju związanego z defekacją, widać, że wydalanie sprawia niemowlakowi trudność. Bobas często też traci przez to apetyt, a także można wyczuć twardy brzuszek od wzdęć. Te wszystkie objawy mogą sugerować zaparcia u niemowląt.

W przypadku niemowlaków powyżej 6 miesiąca do zachowań i objawów świadczących o zaparciach można zaliczyć wstrzymywanie kupki, zbita konsystencja kału, a także sporadycznie krew w stolcu.
Przyczyny zaparć u niemowląt

Zaparcia występujące u najmłodszych wynikają zwykle z błędów żywieniowych popełnianych przez mamę. W przypadku karmienia piersią nieodpowiednia dieta matki przekłada się na dietę dla dziecka, dlatego, gdy jest w niej mało błonnika to dziecko również mało go przyswaja. Mała ilość płynów także odbija się na diecie niemowlaka.

Masz problemy z zaparciami? Wypróbuj Błonnik Witalny i oczyść jelita oraz pozbądź się zaparć w naturalny sposób. Zamów teraz!

W przypadku karmienia sztucznym mlekiem może dojść do zaparć u bobasa, gdy mleko jest nieodpowiednio przygotowane – zbyt dużo proszku i zbyt mało wody.
Leczenie zaparć u niemowląt

Gdy matka karmi piersią, a niemowlę ma zaparcia to należy zmienić dietę. Dietę tę musi zmienić matka – powinna jeść produkty z większą ilością błonnika, pić dużo płynów. Dzięki temu zaparcia u niemowląt powinny złagodnieć i ustąpić. Można także masować brzuszek pociechy w celu eliminowania zaparć.

U bobasów starszych poniżej roku życia można zastosować dietę w postaci przetworów owocowych, warzywnych. Należy też pamiętać o podaży płynów – niemowlaki powinny pić litr wody niegazowanej, herbatek, soków. Warto także zachęcać do ruchu małe pociechy, gdy nauczyły się już raczkować.

One comment on “Zaparcia u niemowląt
  1. U nas Laura dużo piła, jadła też zgodnie z zaleceniami wszystko i chętnie a zaparcia wystapiły, myślę że nie ma na to reguły. Minęło jej po dicopegu junior i do dziś jest wszystko w porządku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>