Zaparcia u dzieci

Zaparcia mogą występować często u dzieci. Zwłaszcza w okresie od 2 do 4 lat. Nieleczone zaparcia u dzieci mogą się pogłębiać, a przy tym wpływać na rozwój dziecka, gdyż w takich wypadkach dziecko oprócz dolegliwości typowo związanymi z wydalaniem, nierzadko nie ma także apetytu. Wynika to z tego, że uczucie pełności sprawia, że dziecku nie chce się jeść.
Przyczyny zaparć u dzieci
Dziecko podczas wydalania

Nieleczone zaparcia u dzieci mogą wpływać na ich rozwój.

Główne przyczyny zatwardzenia u dzieci są dwie. Pierwsza to świadome powstrzymywanie wydalania przez dziecko. Z różnych powodów dziecko może nie chcieć wydalać kału. Może to być związane z nieprzyjemnym odczuciem podczas defekacji czy nawet bólem. Świadome powstrzymywanie oddawania kału prowadzi do zaparć nawykowych.

Druga przyczyna to nieodpowiednia dieta, dieta ubogoresztkowa. Dieta uboga w błonnik i małą podaż płynów również może wpłynąć na rozwój zaparć u dzieci.

Masz problemy z zaparciami? Wypróbuj Błonnik Witalny i oczyść jelita oraz pozbądź się zaparć w naturalny sposób. Zamów teraz!
Jak radzić sobie z zaparciami u dzieci?

W przypadku zaparć nawykowych trzeba po prostu pilnować, aby dziecko codziennie wydalało stolec. Najlepiej ustalić stałą porę, w której wysyłamy dziecko do toalety w celu oddania kału. Nie należy w takich wypadkach poganiać dziecka. Trzeba dać mu czas na wypróżnienie. Nie należy także cały czas mówić o wydalaniu, aby dziecko nie nauczyło się wykorzystywać przymusu defekacji do przymuszania się do innych czynności.

Gdy zaparcia spowodowane są zdecydowanie nieodpowiednią dietą to trzeba zmienić dietę na właściwą – bogatą w błonnik. W diecie tej należy też pić dużo wody, soków, herbat. W przeciwnym wypadku samą podażą błonnika można pogłębić zaparcia. Należy też unikać takich produktów jak banany, produkty mączne, czekoladowe.

Warto także zadbać o ruch dla dziecka, który zwiększa perystaltykę jelit. Można także spróbować alternatywnej metody pobudzenia jelit poprzez masarze jelita grubego. Dziecko powinno położyć się na plecach. Następnie należy masować brzuch dziecka.

One comment on “Zaparcia u dzieci
  1. Zaparcia się u dzieci często zdarzają, ja się już przestałam stresować, odkąd mam dicopeg junior po którym zaparcia szybko mijają nie muszę się denerwować że dziecko cierpi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>