Powikłania zaparć

Zaparcie to dolegliwość, która dotknęła praktycznie każdego choć raz w życiu. Jednorazowe zatwardzenie nie powinno być pokojem do niepokoju jednak przewlekłe zaparcia powinny być już traktowane poważnie.
Przewlekłe zaparcia

Nieleczone przewlekłe zaparcia mogą prowadzić do powikłań.

Zaparcia mogą stanowić objaw różnych schorzeń, chorób, dolegliwości czy też stanów zapalnych i innym problemów związanych z układem trawiennym. Niemniej jednak zaparcia mogą także być początkiem innych komplikacji i długotrwałe zatwardzenia mogą prowadzić do groźnych powikłań.

Przewlekłe zaparcia mogą powodować problemy związane z jelitem grubym. Masy kałowe mogą zamknąć światło tunelu jelita i doprowadzić do niedrożności. Ponadto możliwe są różne powikłania związane z odbytem i odbytnicą wynikające z parcia przez twardy stolec. Ze względu na powyższe warto zadbać o stan jelit i pozbyć się zaparć jedząc dużo błonnika.

Do najczęstszych powikłań zaparć można zaliczyć takie choroby i dolegliwości, jak:

uchyłki jelita grubego,
hemoroidy (żylaki odbytu),
szczelina odbytu,
przetoka odbytu,
kamienie kałowe.

One comment on “Powikłania zaparć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>